دسته بندی پوکر

رتبه بندی دسته های پوکر را راحت یاد بگیریم و برنده شویم.

رتبه بندی دسته های پوکر :یکی از موارد مهم در آموزش بازی پوکر شناخت رتبه بندی دسته های پوکر است. بعد از اینکه با اصطلاحات پوکر شدید  در این مقاله در مجله بت دعوت به برشماری و توضیح این رتبه ها خواهیم پرداخت.

رتبه بندی دسته های پوکر

در رتبه بندی دسته های پوکر، در هر دست پنج کارت از کارتهای موجود بازی می‌شود. دست‌های پوکر به چند گروه تقسیم‌بندی می‌شوند مثل رنگ، جفت ، استریت، فول هاوس یا دو جفت. بازیکنی که بالاترین رتبه‌ دست پوکر را داشته باشد برنده بازی در یک سایت شرط بندی پوکر خواهد شد. ترکیبات مختلف می تواند دستهای بسیار قویی بسازد. پس در قدم اول باید با ترتیب دستها در پوکر آشنا شوید و رتبه بندی دسته های پوکر را بدانید. با یاد گرفتن ترتیب دستها در پوکر می توانید بازی خود را با قدرت دستتان تنظیم و احتمالات را بررسی کنید.

در بازی های با ارزشی مانند پوکر تگزاس هولدم و استاد ۷ کارته، دست دارای بالاترین امتیاز برنده می شود. در بازی های کم ارزشی مانند راز، کم ارزش ترین دست برنده می شود. در بازی های اسپلیت بالا/پایین، هر دو دست با بیشترین و کمترین امتیاز برنده می شوند، البته قوانین مختلفی برای تعیین رتبه ی دست های با ارزش و کم ارزش بکار برده می شوند. هر دست به گروه خاصی تعلق دارد که توسط الگوی ایجاد شده توسط کارت ها مشخص می شود.

یک دست در گروه برتر، ارزش بیشتری از یک دست در گروه کم ارزش تر دارد. کارت های منفرد نیز امتیازهای مختلفی دارند و ارزش آن ها از بیشتر به کمتر چنین است: A, K, Q, J, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2. البته آس می تواند در رتبه ی با ارزش ترین و کم ارزش ترین کارت ظاهر شود. هنگام استفاده از یک دسته ی کارت استاندارد ۵۲تایی عموما با ۱۰ گروه دست مواجه می شویم. در اینجا دست های مختلف را از کم ارزش ترین تا با ارزش ترین دست معرفی می کنیم.

رتبه بندی دسته های پوکر (از بهترین به بدترین)

رویال فلاش (Royal Flush)

در “رتبه بندی دسته های پوکر” رویال فلاش شامل ۵ کارت از یک خال به ترتیب از ۱۰ تا آس است. دارای دست رویال فلش قطعا، دست برنده بازی پوکر است.

به یاد داشته باشید که تمام خال ها در پوکر، ارزش یکسانی دارند. اگر ۲ بازیکن یا بیشتر دست رویال فلاش داشته باشند (که بسیار بعید است)، در این حالت، پات بین بازیکنان تقسیم می شود.

استریت فلاش یا فلاش مستقیم (Straight Flush)

استریت فلاش یا فلاش مستقیم که به آن «رنگ و ردیف» گفته می شود،دستی از یک خال است. دستی  که در آن، پنج کارت از یک خال و یک رنگ پشت سرهم آمده باشند. اگر ۲ بازیکن یا بیشتر استریت فلاش داشته باشند، بالاترین کارت معیار قرار می گیرد. به عنوان مثال، یک استریت فلاش با کارت بالای کویین می تواند استریت فلاش با کارت بالای جک را ببرد. متوجه هستید که استریت فلاش به رویال فلاش شبیه است. در واقع، رویال فلاش همان استریت فلاش است، منتهی کارت بالای آن آس است.

کاره (Four of a Kind)

در «کاره» یا «چهارتایی» ۴ کارت با رتبه یکسان داریم. به ین حالت  دست 4 عددی نیز میگویند (به یاد داشته باشید که تمام دست های پوکر باید ۵ کارت داشته باشند.) اگر ۲ بازیکن یا بیشتر، کاره داشته باشند، کاره ای که رتبه بیشتری داشته باشد برنده می شود. به عنوان مثال، ۴ کارت ۹، ۴ کارت ۸ را می برد. اگر ۲ بازیکن یا بیشتر یک کاره مشابه داشته باشند که با استفاده از کارت های مشترک اتفاق می افتد، برنده با ملاک قرار گرفتن کارت پنجم مشخص می شود. بنابراین، به عنوان مثال، بازیکنی با چهار کارت ۸ و یک ۶ می تواند بازیکنی که دستی متشکل از چهار کارت ۸ و یک ۵ دارد را ببرد.

رتبه بندی دسته های پوکر :فلاش (Flush)

در دست «فلاش» یا «رنگ»، پنج کارت از یک خال بدون ترتیب وجود دارد. اگر ۲ یا چند بازیکن یک دست فلاش داشته باشند، بازیکنی با ارزشمندترین کارت بالا در دستش برنده می شود. اگر بازیکنان کارت بالای یکسانی داشتند، به ترتیب ارزش کارت های دوم، سوم، چهارم و پنجم معیار قرار می گیرد

استریت (Straight)

در دست «استریت» یا «ردیف»، ۵ کارت پشت سر هم از خال های مختلف وجود دارد.

سه تایی (Three of a Kind)

«سه تایی» یا «سِت (Set)»، به دستی گفته می شود که در آن ۳ کارت هم رتبه و ۲ کارت نامربوط داشته باشیم.  اگر بازیکنانی ۳ کارت یکسان داشتند، ارزش بالاترین کارت های غیر مربوط معیار قرار می گیرد. همچنین ۳ کارت ۴ و ۱۰ و ۹ هم می تواند مثال بالا را ببرد.

دو پِیر (Two Pair)

«دو پِیر» یا «دو جفت»، به زمانی گفته می شود که در دست ۲ پِیر مختلف داشته باشیم. زمانی که بازیکنان دست مشابهی داشته باشند، بالاترین پِیر برنده می شود. اگر پِیر بالای بازیکنان با هم یکسان بود، ارزش پِیر بعدی معیار قرار می گیرد. به عنوان مثال، یک پِیر آس و یک پیر ۶ می توانند مثال بالا را ببرند. همینطور یک پِیر کینگ و ۷ هم می توانند مثال بالا را شکست دهند. اگر دو بازیکن یا بیشتر، دو پِیر مشابه داشته باشند، قدرت دست با کارت پنجم محاسبه می شود. بنابراین، به عنوان مثال، پِیر کینگ و پِیر ۶ به همراه یک کارت، مثال بالا را شکست می دهند.

پِیر (One Pair)

«پِیر» یا «جفت»، دستی است که ۲ کارت هم رتبه به همراه ۳ کارت اضافی داشته باشد. ارزش پِیر، در صورتی که بازیکنان دست مشابهی داشته باشند، معیار قرار می گیرد.

فول هاس

فول هاوس متداول ترین دست در بردن است.در بازی پوکر احتمال اینکه فول هاس در کارت های شما رخ دهد بسیار بیشتر از دیگر مواردی است که ذکر کردیم. فول هاوس یک دست فوق العاده است. این دست از 3 ورق از یک عدد و 2 ورق از عدد دیگر تشکیل شده است. یعنی شما یک جفت سه تایی و یک جفت دوتایی خواهید داشت.

کارت بالا (High Card)

دست با کارت بالاتر کم ارزشترین دست بازی پوکر بوده و هنگامی از آن استفاده میشود که هیچیک از 9 حالت بالا در هیچ یک از بازیکنان اتفاق نیوفتد و برنده بازی باید از طریق کارتهای در دستش مشخص شود و کسی که کارتهای با ارزش بالاتری داشته باشد، برنده دست بازی پوکر میشود. در بازی پوکر ارزش کارتها همانند سایر بازی هاست یعنی کارت آس یا تک بالاترین ارزش و 2 کمترین ارزش را داراست.

کارت های مشترک (Community Cards)

همانطور که می دانید، یک دست پوکر از ۵ کارت تشکیل می شود. در بسیاری از فُرم های پوکر بازیکنان می توانند بیشتر از ۵ کارت را دریافت کنند. به عنوان مثال، در تگزاس هولدم، به هر بازیکن دو کارت شخصی داده می شود، اما بازیکنان می توانند از ۵ کارت مشترک که برای تمام بازیکنان قابل دسترسی هستند استفاده کنند. بنابراین، بازیکنان برای ساختن دست خود به ۷ کارت دسترسی دارند و هر بازیکن باید با این کارت ها دست ۵ کارتی خود را بسازد. مثال پایین را ملاحظه کنید

در مثال فوق، بهترین دست ۵ کارتی از ۷ کارت (دو کارت شخصی و ۵ کارت مشترک) می تواند یک دست فلاش را بسازد. وقتی که اصول اولیه بازی پوکر را درک کردید، می توانید به دنبال آموختن استراتژی های خود در این بازی مهیج باشید. در مطالب مختلف آموزش حرفه ای بازی پوکر، و پوکر باز حرفه ای به راهکارها و ترفندهای مختلف بازی پوکر پرداخته ایم

سوالات متداول رتبه بندی دسته های پوکر

  • در ترکیب Royal Flush کدام بازیکن برنده خواهد بود؟
  • اگر ۲ بازیکن یا بیشتر دست رویال فلاش داشته باشند (که بسیار بعید است)، در این حالت، پات بین بازیکنان تقسیم می شود.
  • در ترکیب(One Pair)کدام بازیکن برنده خواهد بود؟
  • «پِیر» یا «جفت»، دستی است که ۲ کارت هم رتبه به همراه ۳ کارت اضافی داشته باشد. ارزش پِیر، در صورتی که بازیکنان دست مشابهی داشته باشند، معیار قرار می گیرد.
  • در ترکیب سه تایی کدام بازیکن برنده خواهد بود؟
  • اگر بازیکنانی ۳ کارت یکسان داشتند، ارزش بالاترین کارت های غیر مربوط معیار قرار می گیرد. همچنین ۳ کارت ۴ و ۱۰ و ۹ هم می تواند مثال بالا را ببرد.

بدون فیلترشکن وارد شوید