دسته بندی شاخ های مجازی

ساسی مانکن خواننده پرطفدارترین و هنجارشکن ترین آهنگهای ایرانی کیست؟

ساسی مانکن را بیشتر بشناسیم

ساسی مانکن خواننده و ترانه‌سرای موسیقی پاپ و رپ اهل ایران است. رویترز وی را در سال ۱۳۸۸ به عنوان یکی از محبوب‌ترین خوانندگان زیرزمینی ایران توصیف کرده‌است. معروفیت او علاوه بر خوانندگی به علت ارتباطش با بعضی از شاخ های اینستا نیز میباشد. در این صفحه از مجموعه مقالات بت دعوت به معرفی او و برخی از حواشیهای زندگی او میپردازیم.

زندگینامه ساسی مانکن

ساسی مانکن یا ساسان حیدری یافته متولد ۲۷ آبان ۱۳۶۷ در اهواز است.ساسان حیدری یافته (زادهٔ ۲۰ آبان ۱۳۶۷ در اهواز) معروف به ساسی که پیش‌تر با نام ساسی مانکن شناخته می‌شد.او دانشجوی رشته مهندسی کامپیوتر از دانشگه نواب قزوین است. به دلیل خوانندگی ترک تحصیل کرد. او تنها 1خواهر بزرگ‌تر از خود دارد، تا اول راهنمای در اهواز زندگی می کردند. سپس تصمیم گرفتند به کرج، جایی که مادر بزرگ و عموهاش بودند مهاجرت کنند. پدر و مادر ساسی مانکن سال 1394 از ایران خارج شدن و در الیستا روسیه زندگی می کنند. او یکی از پرحاشیه ترین خوانندگان ایرانی است و ماجراهای عاشقانه او با دختران معروف ایرانی دردسر ساز شده است.

آغاز فعالیت هنری

او از همان دوران نوجوانی عاشق خوانندگی شد. فعالیت جدی خودرا از سن 16 سالگی با موزیک د-اف شروع کرد که متن شعر دانلودی از اینترنت و موزیک آن از خودش بود. ساسی در میانهٔ دههٔ هشتاد به همراه همشهری‌اش حسین مخته به شهرت رسید و تا چند سال یعنی زمان پخش آهنگ «گوشواره» به همکاری با او ادامه داد. ساسی پس از جدایی از حسین مخته بیشتر آهنگ‌هایش را انفرادی خوانده و تنظیم آن‌ها را بیشتر به امیرمسعود و سپس به امیر ارشیا سپرده‌است. وی پیش از نخستین مصاحبهٔ رسمی‌اش در تابستان ۱۳۹۱ که در آن برای نخستین بار زادروز صحیح خود را (در گفتگو با لیلی نیکونظر از آمریکا) اعلام کرد، بیشتر خود را بزرگتر از سن واقعی‌اش معرفی می‌نمود تا قضاوت عامه دربارهٔ آهنگ‌هایش با لحاظ سن و سال جوانش تحت تأثیر قرار نگیرد.

ساسی مانکن و رها کردن دانشگاه

ساسان حیدری دانشجوی رشتهٔ کامپیوتر (نرم‌افزار) دانشگاه نواب قزوین بوده‌است. او با موفقیت برخی آهنگ‌ها مانند «رپ بندری» در سال ۸۶ و «پارمیدا» در سال ۸۷ درس و دانشگاه را رها کرد و اختصاصاً به خوانندگی پرداخت. او توانست در مدت کمی بسیار مشهور شود و آهنگش همه جا شنیده میشد.

ساسی مانکن و حسین مخته

همانطور که گفته شد ساسی در میانهٔ دههٔ هشتاد به همراه همشهری‌اش حسین مخته به شهرت رسید و تا چند سال یعنی زمان پخش آهنگ «گوشواره» به همکاری با او ادامه داد. ساسی پس از جدایی از حسین مخته بیشتر آهنگ‌هایش را انفرادی خوانده و تنظیم آن‌ها را بیشتر به امیرمسعود و سپس به امیر ارشیا سپرده‌است.

شاید این مطلب را نیز دوست داشته باشید:حسین تهی کیست؟

شهرت ساسی مانکن

شهرت در ایران و فعالیت های هنری او بیشتر با خواننده حسین مخته بود. او از موزیک هاي‌ پارمیدا و رپ بندری به عنوان کارهایی که موجب شهرت وی شد نام میبرد.

مدل موی ساسی مانکن

مدل موی او مانند ریش سعید مشهور در حال حاضر، مدتی در میان جوانان بشدت محبوب شد که از آن به عنوان مدل موی ساسی مانکن یاد می‌کنند.

ساز تخصصی ساسی مانکن

او بجز خوانندگی ساز هم میزند. او گیتار را به‌ صورت تجربی آموخت و در حال حاضر تحت آموزش پیانو است.

بازداشت ساسی مانکن

فعالیت زیرزمینی او و انتشار کلیپ و موزیک هاي‌ بدون مجوز وی باعث شد چندین بار دستگیر و روانه بازداشگاه شود که بیشترین روز بازداشتی اش یک هفته در کیش بود که ان هم بعلت برهم زدن نظم عمومی به دلیل جمع شدن هواداران برای گرفتن عکس بود!

جنجال آهنگ جنتلمن

آهنگ جنتلمن که در مدارس توسط دی جی ها پخش شده بود و ویدیو این آهنگ در شبکه های اجتماعی پخش شد. باعث واکنش های از سوی مسئولان دولتی و کاربران شد.

ساسی مانکن و الکسیس حضور بازیگر فیلم های مستهجن

کلیپ سمیه که  آهنگ جنجالی و بی محتوای ساسی است. یکی از معروف ترین بازیگران پورن زن در این کلیپ حضور دارد. ساسی در این موزیک ویدیو فیلم ابد و یک روز را به تمسخر گرفت. حتی از صدای نوید محمدزاده هم استفاده کرد. در ادامه مقاله بیشتر در مورد این آهنگ بحث خواهد شد.

مهاجرت ساسی

مهاجرت ساسی مانکن از ایران: او درسال 1390 ایران رو به مقصد مالزی ترک کرد و تقریباً دو سال آنجا زندگی کرد، سپس مدتی در ترکیه، شهر دبی بود ولی ساکن و مقیم انگلستان است.

شاید این مطلب را نیز دوست داشته باشید:حمید صفت کیست؟

تغییر سبک ساسی مانکن

او شوخ‌ طبعو سرزنده است. می گوید موزیک‌ هایش نسبت به ۱۰ سال قبل بسیار تفاوت کرده و مطمئنا محتوای ترانه‌ اي که هر خواننده‌اي در ۱۶ سالگی می‌ خواند با ترانه‌ اي که در 28 سالگی می‌ خواند متفاوت است. وی پیش از نخستین مصاحبهٔ رسمی‌اش در تابستان ۱۳۹۱ که در آن برای اولین بار زادروز صحیح خود را (در گفتگو با لیلی نیکونظر از آمریکا) اعلام کرد، عمدتاً خود را بزرگتر از سن واقعی‌اش معرفی می‌نمود تا قضاوت عامه دربارهٔ آهنگ‌هایش با لحاظ سن و سال جوانش تحت تأثیر قرار نگیرد.

متن آهنگ گوشواره

بیا برگرد جون من انقده اطفاری نشو. به جز مانکن با کسی نرو و با كسی تو همبازی نشو.

گوش کن کوچولو  ساسی مانکن می خوان، ساسی مانکنم میاد. امیر مسعود با علیشمسم میاد.

بیا برگرد جون من انقده اطفاری نشو. به جز مانکن با کسی نرو و با كسی تو همبازی نشو.

وقتی منو بوس می کنه و دوتا چشماشو می بنده. قربون اون لباش برم که دم به دیقه می خنده.

حالا موهاتو بریز رو دوشت چند روزه نیستی کوشت. قلبمو بردی نوش جونت ولی جون من بدو و گوشواره هاتو یالا بذار تو گوشت.

بوس می کنم از لبش من که از مربای تمشکم خوشمزه تره و دمش گرم.

حالا ………. برقص دوس داره با تو بمونه و یواشکی در بیاره اون گوشواره هاتو.

حالا بالا بالا شیش و هشتیاش بیان وسط سریع. اگه اینو دوست ندارید بریم تو فاز بندری.

حالا همگی بیان وسطه وسط ببینم. جسد مسد دخترا رو بکنید. قفل درا رو بیارش اون دختر خالتو.

عه جا نذاری گوشوارتو جا بذاری میرم و می کنم گوشای دوستای پتیارتو  آها

هستی بلا بلا بلا بلا بلا بلا واسه تو می خرم طلا ملا ادا مدا اصلا نداری میشم حتما فدات.

خودتو نکن لوس بدو لپمو بکن بوس. دافای مو بلوند خیلی بهترن از مو مشکیا.

پیش اینا با بنزم پیش مشکیا من با پرشیا.

ویلا تو فشن بخوای برات می خرم. کنسرت ساسی می برم. از رو برج میلاد می پرم.

فقط با تو می مونم و واسه ی تو من گوشواره هامو می خرم. بیا اینجا که موزیک خوراکه دنسه.

پسرا تو بغل دافای با نمک و سبزه. به چه دختری اسمت پارمیداهه یا مهنازه. جنس گوشوارت چیه بدلی یا که الماسه؟

ساسی مانکن و دنیا جهانبخت

در جدیدترین جنجال خبری ازدواج دنیا جهانبخت با ساسی مانکن خواننده بود. این خبر که در ابتدا شایعه به نظر می رسید رفته رفته رنگ واقعیت به خود گرفت. تا لینکه بصورت رسمی هم “ساسی مانکن” هم دنیا جهانبخت به رابطه بکدیگری اذعان کردند. اما این رابطه چند ماه بیشتر طول نکشیده بود که دنیا جهانبخت با پست عکسی از گریه خود خبر از جدایی از ساسی مانکن را داد. دنیاجهانبخت با انتشار عکسی که اسم ساسی مانکن را بر روی مچ دستش خالکوبی کرده است، از عشق عمیق اش گفت. او نوشت: آنقدر خوبى و با تو آرومم که روزى هزار بار از خدا میپرسم چرا زودتر ندیدمش. چرا زودتر عاشقش نشدم؟ ساسی من تا امروز زندگى نمی کردم چون عاشق نبودم، عشق واقعى رو توى زندگیم حس نکرده بودم. چند روزیه که عشق اومده توى زندگیم و من انگار تازه به دنیا اومدم. حس خوبیه،عجیبه،قشنگه.

داستان دنیا جهانبخت از عشق یک طرفه به ساسی مانکن شروع شد. البته ساسی با او دوست بود ولی عاشق شدن او به ساسی بیش از حد بود. که بیشتر منجر به جذب فالوور برای دنیا شد.  قابل توجه این هست که وی 900 هزار فالور داشت و در طی 3 روز بابت این ماجرا 600 هزار به فالورهایش اضافه شده اند. دنیا جهانبخت همچنین اقدام به انتشار ویدیوهایی جنجالی از جمله خودکشی خود و گریه و ناله هایش در اینستاگرام نمود که هم اکنون این موارد را حذف کرده است همین کافی بود بیکاران سایبری محلی برای تجمع خوب پیدا کنند. تا این لحظه بیش از صدها هزار کامنت در آخرین پست دنیا جهانبخت دیده میشود تا جایی که او مجبور به پاک کردن آخرین پست خود شد. اما همچنان این کامنت ها ادامه دار است.

ساسی مانکن و آهنگ جنجالی سمیه

گزارش BBC و آهنگ ازتهران تا توکیو

از تهران تا توکیو ؛ از سمیه اول انقلاب تا سمیه ساسی، هنوز ترانه “نرو سمیه” به بازار موسیقی نیامده بود که حرف و حدیث درباره این ترانه و عوامل تولیدش در رسانه‌های ایران جنجالی شد. در طول چند دهه گذشته کم سابقه بوده که یک ترانه تولید شده در خارج از ایران، این همه حاشیه و بحث و جدل در رسانه‌های داخلی ایران و شبکه‌های اجتماعی به دنبال داشته باشد. واکنش‌ها از اینجا شروع شد که ساسان یافته معروف به ساسی یک استوری در اینستاگرام گذاشت و گفت به تهران رفته و تصاویری از لحظه خروج از فرودگاه نشان داد و حتی بعضی از سایت‌ها گمانه‌زنی کردند که او به ایران برگشته.

بعد او در یک تیزر سی ثانیه‌ای از آخرین ترانه‌اش به نام “از تهران تا توکیو” رونمایی کرد. ترانه “نرو سمیه” از تکه کلام فیلم سینمایی “ابد و یک روز” گرفته شده و در موزیک ویدئو نمایی کوتاه از همان خانه‌ که سراسر درد و رنج و فلاکت بود، استفاده شده است. اما در این ترانه خبری از چنان مشقتی نیست و حضور بازیگر معروف فیلم‌های پورن در این موزیک ویدئو حاشیه‌ها را دوچندان کرد.

قوه قضاییه ایران و آهنگ جدید ساسی مانکن

قوه قضاییه این ترانه را “سخیف” و “هنجارشکن” توصیف کرده است. اعلام کرده همکاران ساسان یافته در تهیه این ویدئو را دستگیر کرده است. با کسانی که در فضای مجازی دابسمش این ترانه را می‌گذارند برخورد می‌کند. قوه قضائیه ایران همچنین هشدار داده بود که اگر نسخه کامل این موزیک ویدئو منتشر شود از طریق “مراجع بین‌المللی”، خواننده را تحت پیگرد قضایی قرار می‌دهد. اما در نهایت این موزیک ویدئو به طور کامل منتشر شد و حالا معلوم نیست قوه قضائیه ایران با تهدیدش چکار می‌کند.

واکنش تتلو به آهنگ ساسی مانکن

امیر تتلو کار ساسی مانکن را “بانمک” خواند. ساسی مانکن در این ویدئو از لوکیشن فیلم «ابد و یک روز» و عرق گیر نوید محمد زاده استفاده کرده است. تتلو در واکنش به اهنگ سمیه ساسی مانکن نوشت: « من خیلی حال کردم. ایده جذاب و باحالیه. بانمک بود.» قابل ذکر است که این دو خواننده هنجار شکن با یکدیگر مشکل دارند اما در این اقدام غیر اخلاقی همصدا شده اند.

برسام پسر ساسی مانکن و آهنگ جدیدش

برسام یافته پسر ساسی مانکن هم آهنگش را گوش نمی‌دهد! همزمان با سیل انتقادات، فیلم جدید از برسام یافته، تنها پسر ساسی مانکن امروز صبح در لندن منتشر شد. خانم سایه، مادر برسام گفته « اجازه نمیدهد که برسام ترانه های پدرش را گوش بدهد!»

خواهرزن ساسی مانکن نوشت: «فیلم ابد و یک روز نماد درد و بدبختی مردم و جامعه اس. از آدمی که بچه ی خودشو ول کرده و گردن نمیگیره، بیش از این انتظار نمیره که همچین آهنگ هایی بسازه».

خاله ی برسام گفت: «چقدر از اینکه برسام تو فیلم بجا اینکه از موزیک های مزخرف باباش بخونه، از اندی می خونه و میگه اندی رو دوست داره، خوشحال شدم». همچنین به نوشته باشگاه خبرنگاران ساسان یافته، برای اقامت در آمریکا با خانمی به اسم سایه ازدواج می‌کند. سایه باردار می‌شود و این در حالی است که هنوز مشکل اقامت ساسان یافته حل نشده است. پس از این که اقامت آمریکا برای آقای خواننده فراهم می‌شود، او همسر و فرزندش را که مایل به نگهداری آن نبوده رها می‌کند. ظاهرا ساسان یافته می‌خواسته بچه سقط شود. این اتفاق نیفتاده و حالا فرزند خواننده لس آنجلسی با نام «برسام» یکی از سوژه‌ها در فضای مجازی شده است. گفته می‌شود سایه همسر سابق ساسی مانکن خود را به یکی از کنسرت‌های او رسانده و تلاش کرده برسام را به پدرش نشان دهد که با این موضوع مخالفت شده است.

نیوشاضیغمی و آهنگ ساسی مانکن

نیوشاضیغمی در واکنش به آهنگ جنجالی ساسی گفت: این آهنگ نماد بی فرهنگی و اوج ابتذال است. نیوشا در صفحه رسمی اینستاگرامش لایوی برگزار کرد. او در مورد آهنگ منتشر شده از ساسی مانکن که این روز ها ورد زبان کاربران شده است واکنش نشان داد. واکنش تند نیوشا ضیغمی در لایو پیجش به موزیک ویدیوی اخیر ساسی مانکن گفت از خانواده ها میخواهم که فرزندان شان را کنترل کنند این آهنگ  نماد بی فرهنگی و اوج ابتذال است.

ساسی مانکن و ریحانه پارسا

ساسی مانکن به ریحانه پارسا گفت: انتخاب بعدیم خودتی! ساسی مانکن در واکنش عکس استوری ریحانه پارسا در پیج خود تو استوری گفت: ریحانه جان خیلی فرمونو خوب جلو میبری! ان شالله در کلیپ بعدیم نفر بعد الکسیس از خودت تو کلیپم استفاده می کنم! همچنین ریحانه پارسا در پاسخ گفت: ساسی جان من الان دیگه مدل منتخب شدم و کلی روی هیکلم کار می کنم.

 

سوالات متداول

  • چرا به ساسی مانکن “مانکن” میگویند؟
  • او در ابتدای فعالیتش بسیار چاق بود،اما بعد از آنکه کمی به معروفیت رسید با رژیم سختی به شدت لاغر و خوش اندام شد،از انروز به بعد طرفدارانش به خاطر تغییر زیاد وزن ،به او لقب مانکن را دادند.
  • علت انتقاد شدید بسیاری از سلبریتیها نسبت به ساسی مانکن چیست؟
  • سلبریتیهای زیادی آهنگهای اخیر ساسی را نماد بی فرهنگی و اوج ابتذال میدانند،چرا که او در این آهنگها از الفاظی نامانوس با فرهنگ ایرانی استفاده میکند.

 

منابع:

ویکی پدیا فارسی

ویکی پدیا انگلیسی

نمایش دیدگاهها (6)

بدون فیلترشکن وارد شوید